Warning: Creating default object from empty value in /home/turkeyt/domains/turkey-tour-info.com/public_html/plugins/k2/swtabspro/swtabspro.php on line 327

برج دختر استانبول دوست داشتنی ترین بنا در این شهر +عکس و نقشه

برج دختر استانبول دوست داشتنی ترین بنا در این شهر

The most lovable girl tower of Istanbul

 

برج دختر استانبول بر روي صخره اي بزرگ و صاف که درست دروسط تنگه بسفر قرار گرفته، ساخته شده است. اين برج ساخته دست بشر,مدتها توسط انسانها به دست فراموشي سپرده شده بود,

اين دختر زيبامدتهاست به تنها زيستن عادت کرده , زيرا دوستان چنداني ندارد. او در هر ساعتي از روز با نسيم ها و بادهاي تند همراه و رفيق است.

در اين ميان نبايد مرغان دريايي را فراموش کرد که با صداي مداوم حضور خود را,در کنار برج دختر اعلام مي نمايند

اگر ازمردم استانبول بپرسيم که دوست داشتني ترين بناي استانبول کجاست، همه برج دختر را نشان مي دهند.

همه اهالي استانبول از بچه هفت ساله تا پيرمرد هفتاد ساله عاشق اين بناي زيبا هستند.

وهمه اينها به خاطر داستانهاي عاشقانه بسياري است که درمورد آن نقل ميکنند.

مردم استانبول به اين داستانهاي عشقي از ته دل وابسته هستند

 برج دختر يا"کيز کوله سي"  که درنوشته هاي رفيق خالد نويسنده بزرگ ترک , بعنوان نيلوفري که پژمرده نمي شود، عنوان شده؛

يکي ازمعروفترين جاذبه هاي استانبول مي باشد. اين برج مانند نيلوفر دريايي زيبا در بين آبهاي آبي تنگه بسفر، بي سر و صدا و تنها , نظاره گر استانبول مي باشد

اولين افسانه اي که در مورد برج دختر نوشته شده، عشق هرا و لاندروس مي باشد. هرا يکي از راهبه هاي معبد آفروديت عاشق ماهيگيري بنام لاندروس از مردم آبيدوس مي شود.

لاندروس جوان هرشب براي ديدن معشوقه خود تا برج شناميکرده است. يکي از شبهادراثرطوفان فانوس برج دختر خاموش شده ,لاندروس راه را گم کرده و غرق مي شود.

فرداي آنروز هرا باشنيدن اين خبر، خود را از بالاي برج به پايين پرت کرده و خودکشي مي کنداين افسانه که همواره ورد زبان سياحان غربي قرن هفدهم بود، باعث شد تا اين بنا، نام برج لاندر را بخود بگيرد

 در فرهنگ عثماني ، شخصي بانام حمدالله از مردم آماسيا مانند لاندروس خود را به آبها سپرده و سعي نمود تا به طرف مقابل تنگه برود. اما اين مرد جسور نه بخاطر عشق ,بلکه براي دادن درس عبرت به پادشاه اين کار را انجام داده بود.

در اين افسانه حمدالله افندي نه با شنا کردن بلکه با چهار زانو نشستن بر روي آب، تنگه را پشت سر گذاشته و به قصر توپکاپي رسيده است.

يکي ديگر از داستانها قصه دختر پادشاه است. اين دختر با موهاي بلند، ابروان کماني و چشمان آبي خود بي همتا بوده است. پادشاه دختررا ازهمه پنهان ميکرد.

روزي پادشاه از پيشگويي شنيد که ماري دخترش را نيش خواهد زد. اين پادشاه برجي ميان تنگه ساخته و دخترش را در آن تحت مراقبت قرار داد. اما روزي ماري از سبد انگوري که براي دخترک فرستاده شده بود، بيرون آمد و دخترک را نيش زد.

برج دختر، اين سمبل ارزشمند استانبول، سرچشمه الهام بسياري از شاعران، نويسندگان و نقاشان داخلي و خارجي بوده و موضوع بسياري از آثار هنري شده است.

  • نظرات
  • همین نویسنده
  • مطالب مشابه

موارد مرتبط

هرگونه سوالی دارید می توانید بپرسید حداکثر ظرف 24 ساعت به شما پاسخ خواهیم داد .با تشکر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.