درباره آنکارا

درباره آنکارا

 در این قسمت  برای گردشگران درباره آنکارا About Ankara  اطلاعاتی ذکر شده است.درباره دیدنی های آنکارا،مراکز خرید آنکارا،هتل های آنکارا،و آب و هوای آنکارا اطلاعاتی در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

درباره آنکارا

About Ankara

شهر آنکارا کهدر مرکز آناتولي بر لبه شرقي فلات بزرگ و مرتفع آناتولي در ارتفاع 850 متري قرار گرفته است پايتخت جمهوري تركيه است.آنکارا با نواحي جنگلي در شمال شرق,استپي حاصلخيز غالبا از گندم است.اين شهر از شمال با استانهاي چانکيري و بلو، از غرب با اسکي شهير، و از شرق با استان کير شهير هم مرز است.

جاذبه هاي توريستي آنکارا

Ankara Attractions  

از مکانهاي ديدنيشهر آنکارا مي توان به موزه فرهنگ شناسي ، موزه نقاشي و مجسمه سازي ، موزه جنگ آزادي ، موزه جمهوري ، موزه تاريخ طبيعي ، موزه هوانوردي ، موزه پخش راديو و تلويزيون ترکيه ، موزه فضاي باز لوکو موتيو ، موزه هواشناسي ، موزه اسباب بازي ، موزه زراعت ، مسجد حاجي بايرام ، مسجد اصلان حانه ، مسجد اهي الوان ، مسجد علا الدين ، مسجد يني جناب احمد و مسجد کجا تپه را نام برد.از مکانهاي ديدني درآنکارا مي توان به آنيتکابير يا مقبره آتاتورک واقع بر روي يک تپه خيره کننده در بخش آنيتپ شهر، اشاره كرد. موزه تمدن هاي آناتولي از ديگرجاذبه هاي آنکارا به شمار مي رود، اين موزه به ورودي ارگ نزديک است. يک بازار سرپوشيده قديمي به زيبايي بازسازي شده و هم اکنون يک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئوليتيک،نئوليتيک، هاتي ،هيتي،فرنگيها، يورارتين ها و روميها و نمونه هاي برجسته از گنجهاي ليدياايها را در خود جاي مي دهد.

 

تاريخچه آنکارا 

Ankara History

تاريخ اين منطقه به عصر برنز و تمدن هاتي ها بر مي گردد که در هزاره دوم قبل از ميلاد توسط هيتي ها، در قرن دهم قبل از ميلاد توسط فرنگيها و سپس توسط ليديا ايها و فارسها جايگزين شد. بعد از اينها غلاطيه ايها از نژاد سلت آمدند. اولين کساني بودند که در قرن سوم قبل از ميلاد آنکارا را پايتخت خود قرار دادند. اين شهر در آن زمان انکيرا نام داشت، به معني لنگر که يکي از قديميترين کلمات در زبان سلتي هاي دريا دوست بوده است.

شهر آنکارا متعاقبا به دست روميها و سپس اهالي روم شرقي افتاد. سلطان آلپارسلان سلجوقي در زمان فتح مالازگيرت در 1071 راه آناتولي را به روي ترکها گشود. سپس در 1073 آنکارا را که يک موقعيت مهم براي ترابري ارتش و منابع طبيعي به قلمرو ترکيه بود تصاحب کرد. اين شهر يک مرکز مهم فرهنگي، بازرگاني و هنري در زمان روميها، و يک مرکز بازرگاني مهم در مسير کاروانها به سمت شرق در زمان عثمانيها بود. در حدود قرن نوزدهم از اهميت آن کاسته شد. مجددا زماني که کمال آتاتورک آن را به عنوان يک پايگاه براي اينکه از آنجا جنگ آزادي را رهبري کند، انتخاب کرد، اين شهر تبديل به يک مرکز مهم شد. در نتيجه, نقش اين شهر در جنگ و همچنين موقعيت استراتژيک آن ، آنکارا را در سال 1923 به عنوان پايتخت جمهوري جديد ترکيه معرفي کرد.